باتری‌های دورانداختنی لپ‌تاپ‌ها قابل استفاده برای تامین انرژی خانه‌ها

برای بسیاری از ما روشن کردن خانه‌هایمان به سادگی زدن یک کلید است، اما هنوز جمعیت زیادی در جهان وجود دارند به راحتی به انرژی الکتریسیته دسترسی ندارند، درواقع تعداد افراد بدون دسترسی به شبکه‌های برق تنها در هند 400 میلیون نفر است. بانک جهانی برآورد کرده که هزینه‌ی گسترش شبکه‌های انرژی بین 8000 تا 10000 دلار در هر کیلومتر می‌باشد. مشکلات بزرگی در این بخش وجود دارد و نیاز به یک رویکرد کم هزینه و پایدار می‌باشد.

در اینجاست که تحقیقات IBM به کمک می‌آیند. آژانس حفاظت محیط‌زیست حدود 50 میلیون لپ‌تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ هر ساله در ایالات متحده از رده خارج می‌شوند، در حالی که بسیاری از آنها همچنان دارای باتری‌های لیتیوم-یون قابل استفاده‌ای هستند.

گروهی از محققان بنگالی با همکاری شرکتی با نام RadioStudio چنین باتری‌های را جدا کرده، بر روی سلول‌های آنها آزمایشاتی پیش از قرار دادن دوباره ی آنها در کنار هم برای ایجاد بسته‌های باتری احیاشده، انجام داد. آنها چنین مشاهده کردند که حداقل 70 درصد باتری‌های دورانداختنی قادر به تامین انرژی لازم برای روشنایی یک LED برای حداقل چهار ساعت در روز به مدت یک سال کامل هستند.

از پنج باتری‌های احیاشده با نام UrJars در مغازه‌های کنار جاده‌ای بنگال استفاده شد که سه ماه بعد از نصب گزارش در حال کار بودن این باتری‌ها اعلام شد. این گروه اکنون در حال کار بر روی ارتقای نسخه‌ای از نمونه‌ی آزمایشی این باتری است که برای روشنایی لامپ‌های پرنور‌تر مناسب باشد.

این کمپانی هم‌اکنون برنامه‌ای برای تجاری‌سازی این تکنولوژی ندارد، اما معتقد است این شیوه می‌تواند رویکردی موثر و ارزان‌قیمت برای ترویج شبکه‌های انرژی در کشورهای در حال توسعه باشد.

http://www.topinearth.com

/ 1 نظر / 39 بازدید
khodai

_$$$$$$$$ امیدوارم $$$$$$$$$ __________$$$$$$$$$$$$_♥_$$$$$$$__$$$$ _________$$$$$$$$$$$$$♥ ♥$$$$$$$$$__$$$ _________$$$$$$$♥ آسمانت بی غبار ♥ $$__$$$$ _________$$$$$$♥ سهم چشمانت بهار ♥$___$$$ __________$$$$$♥ قلبت از هر غصه دور ♥$__$$$ ____________$$$$♥ بزم عشقت پر سرور ♥$$$ _______________♥ بخت و تقدیرت قشنگ ♥$ _________________♥ عمر شیرینت بلند ♥ ____________________$$♥♥♥$$$$ ______________________$♥♥$ _______________________♥